Oferty zajęć dodatkowych dostępne są już dla niemowląt. Na etapie żłobka to kwestia niemal oczywista, a w przedszkolu nie można się bez nich obejść. Czy zajęcia dodatkowe są dobre dla rozwoju naszych pociech? Jak wybrać te zdrowe, bezpieczne i warte swojej ceny? Czego natomiast powinniśmy unikać, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto, a tym bardziej, aby nie zaszkodzić dziecku?
Przede wszystkim nie należy kierować się własnymi niespełnionymi marzeniami i ambicjami, które chcemy przenieść na dziecko. Jeśli my sami jesteśmy niezrealizowanymi tancerzami czy dżokejami to wcale nie oznacza, że takie hobby będzie odpowiadało naszej pociesze.
Dziecko należy obserwować od najmłodszych lat i dostrzec, co lubi, czym się interesuje. Zajęcia możemy wybierać na zasadzie prób i błędów, ale zdecydowanie nie należy narzucać dziecku swojego zdania. Nawet, jeśli wybór naszego dziecka wydaje nam się dziwny, to najlepiej dać dziecku samemu spróbować. Z zajęć zawsze można zrezygnować, bez żadnych konsekwencji.
Kolejna ważna kwestia to wybór zajęć prowadzonych przez profesjonalistów w swojej dziedzinie. Warto sprawdzić certyfikaty danej szkoły czy instytucji, kompetencje nauczyciela czy instruktora. Zawsze można poprosić o wgląd w dokumenty, poświadczające, że ktoś jest uprawniony do prowadzenia danych zajęć. Taka osoba powinna mieć też przygotowanie pedagogiczne. Uczciwa instytucja zatrudniająca osoby kompetentne nie będzie miała żadnego problemu z tym, aby przedstawić wszelkie potrzebne zaświadczenia. Jeśli ktoś nie chce tego zrobić, unika tematu, kluczy i lawiruje to powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampka.
Co za dużo to niezdrowo – to bardzo ważna zasada, która obowiązywać będzie także przy wyborze dodatkowych lekcji. Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było we wszystkim najlepsze. Ale po pierwsze, jest to niemożliwe, a po drugie dziecko musi mieć czas na dzieciństwo, zabawę, wygłupy, leniuchowanie i czas z rodziną, rodzeństwem. Nie odbierajmy dzieciom lat beztroski, tylko po to, aby pochwalić się znajomym, czy na Facebooku.
Zajęcia muszą być dostosowane do wieku dziecka. Najlepiej zaufać doświadczonym pedagogom i instruktorom. Niektóre sporty zbyt mocno mogą obciążyć delikatny kręgosłup lub być po prostu nieodpowiednie w stosunku do rozwoju psychomotorycznego dziecka. Na wszystko przyjdzie czas.
Odpowiednio dobrane i prowadzone zajęcia będą przyjemnością dla naszej pociechy, a także z pewnością zaowocują w przyszłości i być może przerodzą się w hobby na całe życie. A nawet, jeśli nie, to nie ma się co zrażać. W końcu każdy znajdzie coś dla siebie.