Jak mogę pomóc – to pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn. Pogodzenie swojego dotychczasowego życia, pracy z nowymi wyzwaniami rodzicielskimi, choć nie jest łatwe, nie jest rzeczą niemożliwą. Zrozumiałym jest to, że po powrocie z pracy, jedyne, o czym się marzy, to odpoczynek w ciszy i spokoju, jednak powinno się zwrócić uwagę na to, iż, mimo że kobieta pozostaje przez cały dzień w domu z dzieckiem, nie oznacza, że przez cały dzień nic nie robiła i odpoczywała. Wejście w nową rolę matki jest równie męczące, jak praca fizyczna. Opieka nad dzieckiem nie jest łatwą kwestią, którą można zbagatelizować. Noworodek jest całkowicie niesamodzielny, więc trzeba zaspokajać wszystkie jego potrzeby na żądanie. To, że nakarmi się dziecko, zmieni pampersa i przebierze w czyste śpioszki, nie oznacza, że za 15 minut nie trzeba będzie zrobić tego samego od nowa.
Połóg jest to czas sześciu tygodni, w ciągu, których cofają się zmiany, jakie zaszły w ciele kobiety w czasie ciąży. Jedną z tych zmian jest burza hormonów. Powoduje ona silne wahania nastrojów kobiety. Nie jest to zasadą, ale występuje dosyć często. Mężczyzna powinien w tym czasie starać się być stuprocentowym oparciem dla swojej partnerki. Pomagać jej znosić ten trudny czas, pocieszać w chwilach zwątpienia, wyręczać w prostych czynnościach, które momentami mogą ją przerastać.
Ważnym rzeczą jest to, aby dać kobiecie odczuć, że w oczach swojego partnera dalej jest piękna. Pierwsze dni opieki nad nowonarodzonym dzieckiem nie sprzyjają dbaniu o swój wygląd, fryzurę, makijaż, czy strój. Nieprzespane noce odbijają się na twarzy. Od koszulki prędzej można poczuć zapach ulanego przez dziecko mleka, niż Chanelle No5. Warto komplementować swoją ukochaną. Sprawiać, aby poczuła się wyjątkowo. Dać jej chwilę wytchnienia, zaparzyć herbatę i samemu zająć się zmianą pampersa lub kąpielą malucha.
Kolejnym aspektem jest powrót do aktywności seksualnej po porodzie. Należy odczekać odpowiednio długo, aby wszystkie ewentualne rany, które mogły powstać przy porodzie, miały czas się zagoić. Jednak nie strona fizyczna jest tu najważniejsza. Największe znaczenie ma stan psychiczny kobiety znajdującej się w okresie połogu. Dotyk okolic intymnych, może zanadto kojarzyć jej się z bólem porodowym, którego niedawno doświadczyła. Ponaglanie do wznowienia aktywności seksualnej jest złe, w tej kwestii zdecydowanie nie powinno się naciskać i pozwolić kobiecie w stu procentach dojść do siebie i dojrzeć do ponownej aktywności po porodzie. Proces ten postępuje szybciej, gdy kobieta odczuwa pomoc ze strony swojego partnera, nie zawiodła się na nim, a tym samym wierzy w to, że ma w kimś oparcie i może na kogoś liczyć w trudnych chwilach.