Oczywiście, że nie. Tymianek to specyficzna przyprawa, która jednak doskonale nadaje się zarówno do dań mięsnych, jak i zup, sosób itp. Ponadto tymianek jest też doskonałym lekarstwem na katar i trądzik. Tymianek posiada silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, dlatego jest on popularnym składnikiem nie tylko preparatów na skórę i trądzik, lecz także syropów i innych leków na kaszel. Jednakże nadmierne stosowanie tymianku może się niedobrze skończyć, ponieważ zawiera on tak zwany tymol, który spożyty w większej ilości, jest niestety trujący. Sprawdź więc dokładnie właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne tymianku. W ten sposób dowiesz się, kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania. Na pewno nie można zażywać tymianku bez umiaru. Niby wydaje się, że to tylko zioło czy przyprawa, ale jednak nie można przesadzić.
Tymianek wspomaga układ oddechowy, ponieważ posiada działanie przeciwbakteryjne oraz aseptyczne, dlatego skutecznie łagodzi infekcje gardła oraz całej jamy ustnej. Działa on także wykrztuśnie. Właśnie dlatego wykorzystuje się go w celu wyrobu syropów na kaszel suchy i mokry. Ponadto tymianek wspiera też układ pokarmowy, preparaty stworzone na bazie tymianku stosowane między innymi są w celu łagodzenia nieżytu żołądka, podrażnionych jelit oraz różnych dolegliwości wątrobowych. Zapobiega on także biegunce.
Tymol – trzeba uważać
Okazuje się jednak, że zawarty w tymianku tymol w zbyt dużych dawkach może być trujący. Duże dawki i zbyt często powtarzane spożywanie powodować może nudności, wymioty, a nawet zapalenie żołądka czy białkomocz. Cięższe objawy jednak obserwowano po nieostrożnym, doustnym przyjmowaniu olejku tymiankowego. Natomiast tymol działa jeszcze silniej, co wskazuje na to, że może nawet spowodować zatrucie śmiertelne. Należy więc bardzo z tymiankem uważać i nie spożywać go zbyt wiele. Tylko tyle, ile zalecił nam specjalista bądź tyle ile wskazuje ulotka leku.
Tymol, jeden z olejków eterycznych zawartych w tymianku, to związek chemiczny należący do terpenów. Spożywany w zbyt dużej ilości jest trujący. Dlatego może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby, nerek oraz serca i ośrodkowego układu nerwowego. Z tego wynika, że po przedawkowaniu tymianku można umrzeć. Najbardziej niebezpieczne jest przedawkowanie tymolu. Jednak musiałyby to być naprawdę spore dawki, spożywane regularnie. Zażywanie tymianku podczas ciąży w bardzo dużych ilościach albo nadmierne stosowanie oleju tymiankowego może mieć niestety negatywny wpływ na rozwój płodu, ponieważ może on niestety stymulować macicę do nadmiernych skurczów.