Wiele kobiet ułatwia sobie wieczorny demakijaż poprzez mycie twarzy i zmywanie pełnego makijażu bezpośrednio pod prysznicem. Okazuje się jednak, że nawyk ten jest bardzo szkodliwy dla cery. W związku z tym należy go unikać, aby nie narazić się na pogorszenie stanu skóry twarzy.
Spora liczba osób uważa, że mycie twarzy pod prysznicem jest dobrym nawykiem i nie podlega on żadnej dyskusji. Wpływa on jednak negatywnie na skórę twarzy. Bardzo często ludzie korzystają pod prysznicem z wody posiadającej wysoką temperaturę i mało osób bierze zimne prysznice (które swoją drogą mogą zapewnić skuteczne rozbudzenie i dodatkową energię rano).
Czynniki wpływające negatywnie na skórę twarzy
Duże ciśnienie oraz wysoka temperatura wody pod prysznicem to czynniki, które w negatywny sposób oddziałują na skórę twarzy, która jest delikatna i podatna na podrażnienia. Pod wpływem wspomnianych czynników naczynia krwionośne rozszerzają się, a to z kolei pogarsza wygląd skóry, ponieważ pojawiają się różne podrażnienia i zaczerwienienia. Takie negatywne nawyki pod prysznicem mogą doprowadzić do powstania i rozprzestrzeniania się schorzenia, jakim jest trądzik różowaty. Kolejnym problemem jest stałe rozszerzanie i pękanie naczynek krwionośnych – walka z tym problemem jest bardzo trudna. Warto też pamiętać, że długotrwały kontakt skóry twarzy z ciepłą wodą powoduje jej wysuszenie.
O czym jeszcze należy pamiętać
Ciepło generowane pod prysznicem otwiera pory na całym ciele, więc również na twarzy. Oznacza to, że prysznic w pełnym makijażu jest bardzo niekorzystny, ponieważ kosmetyki, które mają zostać zmyte, w pierwszej kolejności przedostaną się głębiej za sprawą pary wodnej i wysokiej temperatury.
W związku z tym o wiele lepszym pomysłem jest oczyszczenie skóry przed wejściem pod prysznic. Należy też nałożyć na twarz wartościową maseczkę. Pod wpływem wysokiej temperatury, pory zostaną rozszerzone, ale skóra nie wchłonie szkodliwych kosmetyków tylko wspomnianą maseczkę.
Jeśli chodzi o mycie twarzy to lepiej robić to w letniej wodzie, a na koniec przy spłukiwaniu dobrze jest użyć zimnej wody. Dzięki temu pory zostaną zamknięte, poprawione zostanie ukrwienie, a skóra zostanie pobudzona do samodzielnej regeneracji. Dobrym pomysłem jest też mycie twarzy wodą mineralną. Skóra twarzy jest o wiele bardziej delikatna od skóry znajdującej się na innych częściach ciała, więc należy traktować ją inaczej. Unikanie nawyków, takich jak jej mycie pod prysznicem wpłynie bardzo pozytywnie na jej stan.