Roślin ze słowem mięta w nazwie jest kilkadziesiąt. Jednak ta najbardziej popularna to mięta pieprzowa, zwana też lekarską. Uprawia się ją na całym świecie, czasem rośnie też dziko. Jest to nieduża, dochodząca wzrostem do 90 cm roślina o zielonych, pokrytych delikatnym meszkiem, lekko grubawych liściach.
Mięta to jedno z najstarszych ziół w historii. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytności: z Grecji, Rzymu i Egiptu. Według greckiego mitu, jej nazwa pochodzi od imienia bogini Mintho, która był kochanką Hadesa. Gdy jego żona dowiedziała się o romansie, to podziemny bóg zdecydował się zamienić swoją nałożnicę w pachnącą roślinę, aby uratować ją przed złością zazdrosnej małżonki.
Już wtedy doceniono jej walory. Jakie?
Starożytni filozofowie uważali, że roślina ta rozjaśnia umysł, w związku, z czym często paradowali w wieńcach z niej na głowie. Jednak w ten sposób raczej nie wykorzystywali żadnych jej właściwości.
Bardziej skutecznie używano jej w formie naparów na bóle głowy – zwłaszcza migrenowe, zapewnienie czystości głosu. Była używana, jako panaceum na dolegliwości trawienne. Zauważono jej walory odkażające, rozkurczowe, dezynfekujące.
Po suto zakrapianych alkoholem przyjęciach, zalecało się żucie mięty, aby zabić przykry zapach z ust- można powiedzieć, że był to pierwowzór naszej gumy do żucia.
Miętę stosowane także w kuchni, głownie do sosów i mięs. Tamtejszy gorący klimat był idealny do serwowania takich potraw.
Egipcjanie dodawali mięty do preparatów używanych do balsamowania zmarłych.
Dziś mięta spełnia podobne funkcje, a te walory, które odkryli starożytni znalazły potwierdzenie naukowe i medyczne.
W liściach mięty ukryty jest mentol, który stosuje się do produkcji past do zębów, olejków eterycznych, płynów do płukania ust, przeróżnych kosmetyków, a także dla nadania ładniejszego zapachu chemii gospodarczej. Napary stosuje się na podobne dolegliwości jak w historycznych zamierzchłych czasach. Jej zapach jest uważany za kojący, dlatego chętnie stosowana jest w aromatoterapii, jako składnik olejków do masażu oraz tych używanych do inhalacji.
W kuchni mięta również ma szerokie zastosowanie. Jest idealnym kontrapunktem w sosach do mięs, takich jak baranina. Można ją spożywać na surowo i dodawać jej poszarpane listki do sałatek. Jest składnikiem wielu koktajli i napojów, także alkoholowych. Ze względu na uczucie chłodu, jakie daje, jest idealna na upały.
Mięte można kupić pod wieloma postaciami, a także hodować samemu. Nawet, jeśli nie mamy ogródka. Z powodzeniem wyrośnie nam w doniczce postawionej na parapecie.