Dieta paleo – to nawiązanie do sposobu, w jaki odżywiali się ludzie pierwotni. Są to przede wszystkim owoce i warzywa, czyli produkty jedzone na surowo. Mięsa są dopuszczalne, z hodowli ekologicznych, przede wszystkim te wypasane na pastwiskach. Ten sposób odżywiania całkowicie wyklucza z naszej diety zboża oraz nabiał, zakładając, że nasze organizmy nie są przystosowane do jego przyswajania.
Dieta Dukana – metoda odżywiania opracowana przez doktora Pierre`a Dukana, oparta na spożywaniu głównie białek, a ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Składają się na nią 4 fazy. Najpierw spożywamy wyłącznie białka. W kolejnym tygodniu wprowadzamy do jadłospisu warzywa. Jeszcze w kolejnym pieczywo i owoce. Po tych trzech tygodniach następuje faza ostateczna, w której jemy wszystko, na co mamy ochotę, ale jeden dzień w tygodniu spożywamy wyłącznie białka. Sugestią dr Dukana jest to, aby był to czwartek. Dieta nie jest polecana przez lekarzy osobom z chorobami wątroby i nerek, a pozostali powinni kontrolować parametry tych narządów, aby sprawdzać czy nie są nadmiernie obciążane ilością przyjmowanych protein.
Dieta ketogeniczna – dieta powstała już w latach 20 tych ubiegłego wieku, ale w ostatnich latach święci prawdziwe triumfy. Jej założenie to 70 % tłuszczów, 20 % białek i 10 % węglowodanów w jadłospisie. Jest to dieta zalecana cukrzykom oraz osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Podobnie jak dieta proteinowa, może ona źle wpływać na funkcjonowanie nerek, więc należy być przy niej ostrożnym.
Dieta strukturalna – jedna z najzdrowszych diet, gdyż nie zakłada ona nadmiernej rezygnacji z czegokolwiek, czy też obciążania organizmu konkretną grupą produktów. Opiera się ona na jedzeniu niewielkich, ale pięciu porcji zróżnicowanych składników. Pokarmy stałe przeplatamy w tej diecie, koktajlami mleczno – owocowo – warzywnymi. W jednej z opcji tej diety, 2 dni w tygodniu można żywić się wyłącznie tymi koktajlami.
Dieta South Beach – to również 5 zbilansowanych posiłków dziennie i rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych, takich jak słodycze czy fastfoody. Ogranicza się też tłuszcze zwierzęce.
Dieta zgodna z grupą krwi – zakłada dla każdej z grup krwi odrębny jadłospis. Przykładowo, osoby z grupą krwi A są podobno urodzonymi wegetarianami, a więc nie powinny jeść mięsa. Natomiast osoby z grupą 0 powinny spożywać dużo zbóż, zawierających gluten.
Niezależnie od wybranej diety, warto zachować zdrowy rozsądek, regularnie robić badania oraz swoje pomysły żywieniowe skonsultować z dietetykiem.