Pierwszy raz o chlebie wspomniano w pismach pochodzących jeszcze sprzed naszej ery. Pierwsze bochny były dość twarde i płaskie i bardziej przypominały placki.
Podobny wypiek to znane i lubiane do dziś podpłomyki, żydowska maca lub indyjski chlebek naan.
W końcu starożytni Egipcjanie prawdopodobnie zapoczątkowali umiejętność wypieku chleba, podobnego do tego, który jemy dzisiaj. W Egipcie powstał pierwszy chlebowy zakwas i wypieczone zostało nami aromatyczne, pulchne pieczywo. Z jego powstaniem wiążą się rozmaite legendy, z których jedna mówi, że pracująca w polu niewolnica zapomniała zabrać ze sobą zbożowej papki, a ta pozostawiona na słońcu sfermentowała. Pomimo tego, kobieta upiekła swojemu panu chleb, który to okazał się znacznie bardziej smaczny, miękki i pulchny niż dotychczas.
Od Egipcjan tę umiejętność przejęli Babilończycy, Sumerowie i Rzymianie.
Pierwsze bochny były okrągłe, jasne, wręcz białe i obficie obsypane mąką.
Podłużny chleb powstał dopiero w okolicach XII wieku.
Piekarz był zawodem bardzo poważanym w starożytności, a władcy zachwyceni dobrymi wypiekami nie szczędzili tym rzemieślnikom pochwał, nagród, a niektórych z nich doceniali nawet pomnikami.
Co jest ciekawe, starożytni cenili sobie właśnie chleby jasne, pszenne, mączne. Te ciemne i zawierające ziarna były przeznaczone dla biedoty i pospólstwa.
Ciemny chleb uważany był za brudny, gorszy i zanieczyszczony.
To zupełnie inaczej niż teraz, kiedy to właśnie te „zanieczyszczone” ziarnami chleby i bułki są uważane za najzdrowsze i bardzo przez nas pożądane.
W dawnych czasach chleb łamano, a nie krojono. Stąd też pozostał zwyczaj łamania się opłatkiem, jako ciałem Chrystusa pod postacią chleba. Do dziś w krajach basenu Morza Śródziemnego chleb najczęściej się łamie, a nie kraje nożem. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, kupuje się niemal wyłącznie chleb już pokrojony, sprzedawany w paczkach.
Znane nam rodzaje chleba to: chleb żytni (razowy i biały), chleb żytnio-pszenny oraz pszenny. Chleby razowe, a zwłaszcza pełnoziarniste mają dużą wartość odżywczą i witaminową. Na północy, bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni. Są takie rejony, w których wypieka się chleb z mąki jęczmiennej i owsianej, a na południu, gdzie uprawiana jest kukurydza bazą do ciasta chlebowego jest mąka kukurydziana.
Od kilku już lat powszechne stało się wypiekanie chlebów w domu. W każdym markecie AGD można kupić maszynki do chleba, które za nas ciasto pomieszają, a po ustawieniu odpowiednich parametrów, także upieką. Istotnym jest, aby jeść chleb na naturalnym zakwasie, z którego kwas mlekowy ułatwia wchłanianie witamin i minerałów. Takie pieczywo jest najbardziej wartościowe.