Ostry, przeszywający ból, promieniujący do środka głowy, nadwrażliwość twarzy po chorej stronie – to pierwsze objawy zapalenia ucha. Co powoduje tę dolegliwość, jak się przed nią chronić i co robić, gdy niefortunnie nas dopadnie?
Jest to infekcja, która najczęściej dopada małe dzieci przed drugim rokiem życia. Przyczyną jej powstania jest zakażenie bakteryjne – powodują je z reguły te same drobnoustroje, które są odpowiedzialne za zapalenie gardła, czy krtani. Zdarza się również, że występuje zakażenie wirusowe, wywołane głównie przez wirusy grypy. Niezależnie od rodzaju zakażenia, prowadzi ono do obrzęku błony śluzowej znajdującej się w uchu środkowym, co zmniejsza jego drożność. Powoduje to zmianę ciśnienia w uchu, co prowadzi do obrzęku błony bębenkowej oraz intensywniejszego wydzielania śluzu, który nie może znaleźć ujścia – niedrożna trąbka słuchowa nie radzi sobie z odprowadzaniem wydzieliny, która gromadzi się. Z tego powodu tak często obserwujemy wyciek płynu z ucha w przypadku jego stanu zapalnego.
Do wystąpienia tego zakażenia przyczyniają się:
– cukrzyca
– częste problemy alergiczne
– przerost migdałków
– przewlekłe zapalenia zatok
– nieprawidłowości w budowie ucha środkowego oraz wewnętrznego
– nieprawidłowa higiena ucha (używanie wsuwek, zapałek, patyczków higienicznych do czyszczenia przewodu słuchowego)
– częste uczęszczanie na basen
Najbardziej przykrym objawem jest drażniący, przeszywający, świdrujący ból. Co możemy zrobić, by go załagodzić?
– Ciepłe okłady – termofor, butelka z ciepłą wodą, rozgrzany na kaloryferze ręcznik, przykładane do chorych okolic, powinny przynieść ulgę
– Ogrzewanie bolącego obszaru np. ciepłym powietrzem z suszarki (uwaga – uważajmy, aby nie dmuchać bezpośrednio w przewód słuchowy – to może prowadzić do nasilenia bólu!)
– Delikatnie podgrzaną oliwę można zapuścić do przewodu słuchowego – dzięki temu nawilżymy uchu, a także zmniejszymy świąd
– W cienką warstwę gazy możemy zawinąć rozgnieciony imbir, cebulę lub czosnek, a tak utworzony opatrunek włożyć do ucha, substancje zawarte w wymienionych roślinach zmniejszają stan zapalny
Poza intensywnym bólem chorego ucha oraz jego okolic, pierwszymi objawami mogą być również gorączka, wymioty, biegunka, a także problemy ze snem.
Po wystąpieniu niepokojących nas objawów, powinniśmy jak najszybciej udać się do laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu i wdrożyć zalecone nam leczenie, ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań, do których należą:
– zapalenie błędnika
– porażenie lub niedowład nerwu twarzowego
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
– ropniak pod- lub nadtwardówkowy
– ropień mózgu
Te powikłania, jeśli nie są leczone, prowadzić mogą do zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) lub sepsy, co może prowadzić nawet do śmierci, dlatego nie zwlekajmy i nie ignorujmy występujących objawów i reagujmy jak najwcześniej.