Wiele źródeł, nawet tych sprawdzonych i wiarygodnych, podaję dietę 1000 kalorii, jako jedną z alternatyw szybkiego sposobu na odchudzanie. Niestety z takim podejściem można się również spotkać także u dietetyka, a nawet lekarza. Czy faktycznie spożywanie jedynie 1000 kalorii dziennie jest rozsądnym sposobem na zrzucenie nadwagi? Okazuje się, że na dłuższą metę może to być nawet niebezpieczne dla zdrowia, a już z pewnością do naszego metabolizmu.
Jak zachować na długo rezultaty odchudzania?
Z pewnością osobom, które rozpoczynają swoją walkę z nadwagą, zależy na jak najszybszych rezultatach. Błędnie zakładając, że dieta 1000 kalorii pozwoli je uzyskać, decydują się tak drastycznie obniżyć kaloryczność posiłków. Należy jednak zwrócić uwagę, że dorosła osoba na same procesy życiowe, takie jak oddychanie czy pracę serca, potrzebuje dostarczyć sobie około 1500 kalorii dziennie. Czy można więc mówić o zbilansowanej i zdrowej diecie, jeżeli liczba tych kalorii w codziennych posiłkach nie przekracza 1000? Taki rodzaj odchudzania powoduje, że w organizmie włącza się swoisty system alarmowy, który rozpoznaje “czas głodu” i zaczyna odkładać tłuszcz. W taki właśnie sposób spowalnia się metabolizm. Nietrudno domyślić się co się stanie po zakończeniu diety 1000 kalorii i powrocie do normalnego trybu odżywiania. Wszelkie nadwyżki zostaną zmagazynowane w ciele i odłożą się w postaci brzucha czy boczków.
Jak mądrze się odchudzać?
W jaki sposób redukować kalorie w czasie zrzucania zbędnych kilogramów? Najważniejszą rolę odgrywa obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Najlepiej, jeżeli uczyni to doświadczony dietetyk. Można zrobić to także orientacyjnie, dzięki kalkulatorom umieszczonym w sieci. Takie wyliczenia są jednak obarczone pewnym marginesem błędu. Kolejnym etapem jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii o około 200- 300. Dzięki temu organizm nie odczuje drastycznej zmiany, jednakże po około tygodniu na wadze ukaże się 1 kilogram mniej. Jeżeli na takiej diecie chudnięcie ustanie, można jeszcze bardziej obciąć kalorie, jednakże na pewno nie poniżej podstawowego zapotrzebowania kalorycznego, niezbędnego do przebiegu procesów życiowych. Jeżeli tak się stanie, lub co gorsza osoba odchudzająca się wpadnie na pomysł niekontrolowanej przez lekarza głodówki, prawie gwarantowany jest efekt jo- jo, który może przyczynić się do do tego, że nabierze się jeszcze więcej kilogramów niż wskazywała waga startowa. Z rozregulowanym metabolizmem znacznie trudniej jest schudnąć,więc lepiej nie sięgać po tak drastyczne i niezdrowe metody na piękną sylwetkę. W czasie odchudzania należy myśleć dalekosiężnie.