Każdy dorosły po wielu latach choć raz patrzy wstecz na swoje dzieciństwo. Zdarzyło się to również mi. Pomyślałam wtedy, że dziś doskonale wiedziałabym, czego powinnam się przede wszystkim nauczyć, by mieć w szkole łatwiej.
Jakie zatem umiejętności przydadzą się w życiu ucznia?
Szybkie czytanie/fotograficzne czytanie
Przydatna technika, która nie tylko pozwala z prędkością (można by rzec) nadświetlną przeczytać spore stosy książek (polecam,jeśli prowadzicie blogi książkowe lub macie tony lektur do nadrobienia), ale także kształtuje pracę naszego umysłu do tego stopnia, że zwykłe zapamiętywanie różnych informacji staje się o wiele prostsze i przede wszystkim skuteczniejsze. W sieci jest wiele kursów, których reklamy zapewniają sukces, natomiast z doświadczenia powiem, że warto przetestować różne i wybrać ten jeden- idealny dla siebie. Przeszłam trzy, zanim trafiłam na taki, który mi odpowiada, a samo szukanie zajęło mi około trzy lata. Szybkie czytanie to nic innego jak obejmowanie wzrokiem na raz większych partii tekstu. Nie powtarzamy ich w myślach czy na głos. Widząc tekst, można powiedzieć, że go “odczuwamy”.
Mapy myśli
To technika zapamiętywania dużych porcji wiedzy, z którą jeszcze wiele osób ma problemy. WIdać to choćby po ilości miejsc w sieci, które tłumaczą jak takie mapy tworzyć i jak z nich potem korzystać. Jest też wiele kursów, które uczą tej metody, a dla wygodniejszych powstały nawet aplikacje, które po wprowadzeniu odpowiednich danych same tworzą dla nas gotową mapkę. Wersja może wygodna i szybka, ale z pewnością mniej skuteczna od samodzielnego złapania za kartkę i kolorowe pisaki. Samo przepisywanie tekstu i układanie go w chmurki, dymki czy łączenie kolorowymi strzałkami utrwala materiał poprzez powtarzanie. Gdy samodzielnie tworzymy mapę, później łatwiej jest nam zlokalizować daną informację. W końcu sami ją tam umieściliśmy.
Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze
Nauczyłam się za młodu, doceniłam po latach. Fakt, że dziesięć lat temu komputery nie były jeszcze tak rozpowszechnione, jednak dziś to przydatne urządzenie pojawia się prawie w każdym domu. Współczesny uczeń ma to ułatwienie, że wiedza jest tu praktycznie na wyciągnięcie ręki. W szkołach istnieją tradycyjne sposoby nauki przy pomocy książek i zeszytów, dlaczego zatem popieram tę umiejętność? Dlatego, że znacznie oszczędza czas. Szukając informacji w Internecie, nie tracimy jeszcze czasu na szukanie liter po całej klawiaturze.
Oczywiście zanim zaczniecie oddawać wypracowania pisane na komputerze, warto zapytać nauczyciela czy zgadza się na taką formę pisemną.