Dlaczego tak naprawdę unikamy kranówki? Najczęstszym problemem, z jakim spotykamy się pijąc wodę prosto z kranu jest jej twardość, dziwny smak, zapach chloru. Dodatkowo pomimo tego, że woda dostarczana do naszych domów, przechodzi surowe badania i kontrole, to nikt nie jest w stanie zagwarantować nam czystości i dobrego stanu rur w naszym budynku. Często są to instalacje przestarzałe, z zawartością rdzy. Przez to woda może mieć właśnie nietypowy smak, zapach lub kolor.
Zawartość chloru w wodzie kranowej jest nadzorowana i nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale niektórym może przeszkadzać charakterystyczny zapach i posmak tego pierwiastka. Często właśnie, dlatego obawiamy się wody z kranu i w związku z tym, wybieramy tę butelkowaną.
Tymczasem badania wykazały, że zwykła kranówka jest dużo zdrowsza od źródlanej wody.
Woda najczęściej pozyskiwana jest ze źródeł głębinowych i na bieżąco oczyszczana mechanicznie w oczyszczalniach miejskich wodociągów. Woda taka jest też cyklicznie badana.
Z naszych kranów płynie najczęściej woda średnio zmineralizowana, czyli taka, która zawiera ok 500 mg minerałów na litr. Z badań wynika, że kranówka jest lepsza od więcej niż połowy butelkowanych wód dostępnych na rynku.
Jeśli jedynym, co nam przeszkadza jest twardość wody lub jej zapach to najlepszym rozwiązaniem będzie jej filtrowanie poprzez powszechne na rynku dzbanki filtrujące. Nie są one drogie, są bardzo proste w użyciu, a znacznie poprawiają smak i zapach.
Picie wody kranowej to przede wszystkim ogromna oszczędność. Cena litra kranówki to koszt rzędu 2 groszy, natomiast koszt litra wody butelkowanej to 1 zł. Zatem przy założeniu, że wypijamy średnio 1,5 l dziennie na osobę to 4 osobowa rodzina oszczędza miesięcznie niemal 150 zł. Ponadto pijąc wodę z kranu produkujemy mniej śmieci, za czym również idzie oszczędność, a także przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego. Butelki PET rozkładają się, bowiem, od 100 do nawet 1000 lat.
Obecnie w wielu polskich miastach organizowane są kampanie mające na celu popularyzowanie kranówki. Publikowane są badania, stwierdzające jej czystość i zawartość minerałów. Coraz więcej restauracji podaje swoim klientom darmową butelkowaną wodę w dzbankach. We Francji jest to zjawisko normalne od zawsze. U nas dopiero się upowszechnia, ale jest bardzo chwalone przez restauratorów i słynnych znawców kuchni.