Na hasło „gry planszowe” wielu ankietowanych powie Chińczyk, Eurobiznes, a w ostateczności Scrabble. Od kilku lat, jednak, ta fraza oznacza coś więcej. W tej chwili nowe tytuły pojawiają się niemal codziennie, a tematyka gier zahacza o wszystkie gałęzie życia. Interesujesz się ogrodnictwem to „Niezłe ziółka” jest pozycją, w która powinieneś zagrać, gotowaniem? – „Top Kitchen” będzie dla Ciebie, lubisz pociągi? – cała seria gier „Wsiąść do pociągu…” to doskonały wybór. Trudno znaleźć hobby lub dziedzinę, w tematyce której nie powstała lub właśnie nie powstaje gra. Planszówkowy crowdfunding, czyli zbieranie pieniędzy przez zwolenników danej tematyki na wydanie gry poświęconej ich zainteresowaniom święci triumfy na całym świecie i przyczynia się do publikacji wielu znakomitych tytułów.
Jak grzyby po deszczu powstają puby i kawiarnie dla graczy. Mnogość tytułów w nich dostępnych jest doprawdy imponująca. Taka oferta wzbogaca ofertę danego miejsca i przyciąga klientów. Miłe spędzenie czasu przy piwie i czymś więcej. Granie, rozmowa, rywalizacja, a często też kooperacja zamiast wpatrywania się w ekran smartfona.
To wręcz zachęca do wyjścia z domu. Gry planszowe dają nie tylko możliwość ciekawego spędzenia czasu. Jest to wspaniała zabawa, przyjemność. Ta rozrywka przyciąga młodszych i starszych, bo z nielicznymi wyjątkami, planszówki, przeznaczone są dla każdego. Niezależnie od płci, wieku, zainteresowań. Liczba dostępnych tytułów przerasta najśmielsze oczekiwania. Wielbiciel sportu, kuchni, geografii, wspinaczki, podróży- przy planszy każdy znajdzie coś dla siebie! Oprócz doskonałej rozrywki jest to świetny trening umysłu. Tak, bo umysł należy ćwiczyć. Trening kojarzy się nam z ćwiczeniem mięśni na siłowni lub podczas joggingu. Nic bardziej błędnego. Ćwiczony myśleniem strategicznym i analitycznym, a tego wymaga większość gier, mózg rozwija się, a na pewno nie popada w marazm i choroby. To zostało udowodnione naukowo, a granie i mobilizowanie w ten sposób mózgu do działania jest terapią skutecznie stosowana u osób z demencją lub Alzheimerem.